Proč jsme se nezapojili do dnešní stávky?

Protože jde o systém financování státních škol, který je od financování škol nestátních velmi odlišný. A o narovnání podmínek financování nestátních škol tato stávka není…

Rodiny našich žáků jsou znevýhodněny dlouhodobě a hned několikrát. Stát nestátním školám nepřispívá na provoz a údržbu budovy ani na nákup pomůcek. Dokonce i obědy mají naše děti dražší. Na samotné vzdělávání žáků (tedy také na mzdy učitelů i nepedagogických pracovníků) stát nestátním školám přiděluje trvale nižší díl, přestože rodiče žáků nestátních škol odvádí státu daně stejně jako rodiče žáků škol státních a přesto, že nestátní školy mají stejné povinnosti jako školy státní.

Ačkoli dostáváme od státu nižší dotace, které dorovnáváme příspěvkem od rodičů (školným udržovaným na nezbytném minimu), zajišťujeme kvalifikovanou výuku, dělíme hodiny, inovujeme, organizujeme celou řadu výjezdů atd.

Náš nesouhlas s přístupem státu ke vzdělávání a k aktérům ve vzdělání vyjadřujeme právě tím, že zřizujeme a provozujeme školu, kde se spolu s ostatními učiteli snažíme žákům zajišťovat kvalitní a moderní vzdělávání i v nerovných podmínkách.

Zřizovatelka MŠ a ZŠ Na rovině Jana Hrázská

(Část textu je se souhlasem autorů převzata z vyjádření Hořického gymnázia a Gymnázia Přírodní škola, kterým se podařilo vystihnout i mé myšlenky. Díky!)

Příspěvek byl publikován v rubrice aktuality a jeho autorem je admin. Můžete si jeho odkaz uložit mezi své oblíbené záložky nebo ho sdílet s přáteli.